ForumSimulator.Com
[Videolu Anlatım] H-Shıfter Yapımı (El yapımı Vites) [Ayrıntılı Anlatım] - Baskı Önizleme

+- ForumSimulator.Com (http://www.forumsimulator.com)
+-- Forum: DERSLER & ANLATIMLAR (http://www.forumsimulator.com/forum-DERSLER-ANLATIMLAR)
+--- Forum: Videolu Anlatım (http://www.forumsimulator.com/forum-Videolu-Anlatim)
+--- Konu Başlığı: [Videolu Anlatım] H-Shıfter Yapımı (El yapımı Vites) [Ayrıntılı Anlatım] (/konu-Videolu-Anlatim-H-Shifter-Yapimi-El-yapimi-Vites-Ayrintili-Anlatim.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

H-Shıfter Yapımı (El yapımı Vites) [Ayrıntılı Anlatım] - lordofking1100 - 20.06.2015

Merhaba arkadaşlar,son zamanlarda h shifter yapmak isteyen çok oldu.
Bugün sizlere ayrıntılı anlatımını yapacağım.Şunu baştan belirtiyim iki üç deneme yapmadan bana öm atmayın.Deneyin yapamassanız bana öm atın.Attınız cevap verdiğimde denememiş olursanız sorun olur. Gozkirp
Her oyunda çalışmıyor ama çoğu simulasyon oyunlarında çalışıyor
-City Car Driving
-Euro Truck Sımulator2
-Omsi
-LFS gibi..

Gerekli Malzemeler:
gaz, fren pedalı ve debriyaj yapacağımız için 2 tane joystıc lazım.(analog kollu olması zorunludur.)
1 adet çubuk
1 adet mukavva (gaz,fren debriyaj için lazım bunları yapmıcaksanız gerek yok)
1 adet kutu ( ben dondurma kabına yaptım ama bunu tahta kutuyada yapabilirsiniz o size kalmış)
Xpadder programı

Xpadder programı indirmek için linki veriyorum.
Burda

İndirmek için tıklayın

Geçelim anlatıma:

İki joystiğimizide pc bağlayalım.

1- Öncelikle joystıcığimizin içini açıyoruz ve yapcağımız analog kolu belirliyoruz.Sağ kol veya sol kol hiç farketmez.Belirledikten sonra o analog kolu kutumuzun tam ortasına gelecek şekilde yerleştiriyoruz.Resimd görüldüğü gibi:

forumsimulator.com

2-Sonra vites kolumuzu yapacağız.Bunda ne kullanacağınız size kalmış.Bunun için çıta veya tahta patçası gibi şeyler kullana bilirsiniz.Resimde ben tahta kullandım.Bakınız:

forumsimulator.com

3-Sabitlediğimiz çubuğumuzu yerine takıyoruz.Ve kutumuzun üst kapağını kapatıyoruz.
Çubugumuzun çıktıgı yeri deliyoruz.İleri geri oynatararak joystiğğimizin gitti yerlere kadar kesiyoruz.5 ileri 1 geri olucak.Resime bakınız:

forumsimulator.com

Vitesi boşa aldığımızda tam ortasında durmalı:Bknz:

forumsimulator.com

4-Asıl zor bölümü bitti.Normalde vitesimiz hazır şimdi oyuna programlıyacağız.
Bunun için xpadder programına giriyoruz.Buraada ben ETS2 ye programlıyacağım ama mantık her oyunda aynı..
Burda iki videoyu izleyelim.

Şimdi sıra geldi gaz pedalımızı yapmaya.Asıl bunda hiç birşey yapmayacağız.Öncelikle joysticğimizi kartona sabitliyoruz...Bknz:

forumsimulator.com

Gerçekteki gibi yapalım soldaki kolu ileri ittirdiğimizde debriyaj olcak.Sağdakini ileri ittirdiğimizde gaz, geri çektiğimizde fren olucak.Bunu oyunda programlamayı videoda göstericeğim.Bknz:

Bunu anlatmak hazırlamak 3 saatimi aldı.Emeğe sayğı.
Sorunlarınızı yorum olarak atabilirsiniz.Yardımcı olurum.
Yorumaları eksik etmeyelim.Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Kolay gelsin Gulumseme Teşekkürler

Anlatım tamamen bana aittir.Bu anlatım kamyoncuyuz.biz için yapılmıştır.Başka yerde paylaşılamaz.

Cvp: H-Shıfter Yapımı (El yapımı Vites) [Ayrıntılı Anlatım] - YAVUZ_Reis - 20.06.2015

Eline emeğine sağlık bence biraz daha para biriktirip set almak daha iyi joistiklerede yazık Gulumseme

Cvp: H-Shıfter Yapımı (El yapımı Vites) [Ayrıntılı Anlatım] - lordofking1100 - 20.06.2015

(20.06.2015 - 16:51)YAVUZ_Reis Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Eline emeğine sağlık bence biraz daha para biriktirip set almak daha iyi joistiklerede yazık Gulumseme

Haklısın abi zaten bu 30 tl tutuyor sette 900 tl arada fazla bir fark yok biriktir al. Teşekkürler
Yorumun için sağol.Super

Cvp: H-Shıfter Yapımı (El yapımı Vites) [Ayrıntılı Anlatım] - SeckiN_10 - 20.06.2015

ellerine sağlık metin yararlı bir konu olmuş...

Cvp: H-Shıfter Yapımı (El yapımı Vites) [Ayrıntılı Anlatım] - Wentworth - 20.06.2015

Eline sağlık metin çok emek var çok güzel anlatım olmuş